LAMBDA SONDA ILI SENZOR KISIKA
Automobilski senzori kisika, poznat kao O2 senzor kisika ili lambda sonda, prvi put je je napravljen, u Bosch-u, 1976. godine za Volvo 240. Lambda sonda je ustvari senzor koji mjeri količinu kisika u izduvnim plinovima te služi kao regulacijski element pri pripremi goriva.
Lambda sonda je slijepa metalna cjevčica obložena cirkonovim oksidom i upuštena unutar izduvne grane. Sonda je obično postavljena na način da je njen vrh u stalnom kontaktu sa izduvnim gasovima. Kristal od cirkonija obložen sa obiju strana tankim slojem platine u dodiru s kisikom u ispušnim plinovima generira napon. Kad struja izduvnih plinova (koja zbog nesavršenog izgaranja uvijek sadrži barem malo kisika) prolazi uz sondu kisik iz ispuha kao i kisik koji u sondu ulazi iz okolnog zraka razlikom svoje količine stvaraju veći ili manji napon koji se prenosi ECU (Electronic Control Unit) centralnom kompjuteru vozila na obradu. Napon varira između 0 i 1 V i očitavanjem srednje vrijednosti njegova iznosa te poznavanjem količine ubrizganog goriva, lako je izračunati lambda faktor. Magična brojka 14,7 je lambda faktor koji predstavlja idealnu teoretsku količinu zraka (u kilogramima) potrebnu za izgaranje jednog kilograma goriva. Kod viška goriva dolazi do toga da gorivo ne sagorjeva u potpunosti, i kao takvo se kreće prema katalizatoru te ga „štopa“, a kod viška kisika dolazi do trokiranja motora, ko da se guši. Za zdrav i ekološki prihvatljiv režim rada motora taj omjer treba biti takav da je odstupanje količine usisanog od teoretski idealne količine zraka do plus / minus 3 %. Lambda faktoru u iznosu od 1 odgovara srednji napon od otprilike 0,45 V. Na osnovu podataka što dolaze iz lambda sonde centralni kompjuter vozila određuje količinu ubrizganog goriva u realnom vremenu održavajući lambda faktor konstantnim. Održavanjem lambda faktora u blizini idealne vrijednosti pospješuje se učinkovitost katalizatora.
Uloga prve lambda sonde (prije katalizatora) ima zadatak da mjeri količinu kisika u izduvnim gasovima i proslijedi tu informaciju ECU (centralnom kompjuteru vozila) da on odredi smjesu to jeste odnos kisika i goriva u toj smjesi. Druga lambda sonda kontroliše kvalitet izduvnih gasova po izlasku iz katalizatora. Ukoliko je količina otrovnih izduvnih gasova veća od propisane, sonda šalje informaciju ECU i dolazi do prijavljivanja greške i izbaciti će signal MIL/CEL na komadnu tablu. Ukoliko se ukloni katalizator sa vozila koji ima dvije lambda sonde ECU ce primiti informaciju o velikoj količini otrovnih izduvnih gasova u izduvnom sistemu. Ili jednostavnije rečeno, da bi smanjio koncentraciju nesagorelih otrovnih gasova, ECU ce poslati novu informaciju o stvaranju drugačijeg odnosa kisika i goriva sto će direktno uticati na rad motora. Kod vozila koja imaju samo jednu sondu ovih povratnih informacija o kvalitetu gasova nema. Auto dijadnostika i uklanjanje greške lambda sonde radi se u mehaničarskim radnjama.